Firmowy samochód osobowy z VAT marżą

Zgodnie z decyzją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22.08.2019 r. nr 0114-KDIP1-3.4012.361.2019.1.JG istnieje możliwość skorzystania z procedury VAT marża, jeśli ma miejsce sprzedaż aut, które zostały zakupione na podstawie umowy sprzedaży i wprowadzone do ewidencji środków trwałych od osób fizycznych, które nie prowadzą swojej firmy i nie są podatnikami VAT, ewentualnie są podatnikami podatku od wartości dodanej.

 

Dlaczego faktura VAT marża wzbudza wątpliwości?

Przedsiębiorcy, którzy chcą zdecydować się na leasing, muszą podjąć decyzję, czy bardziej korzystną opcją będzie dla nich leasing finansowy, czy operacyjny. Leasingodawca, który preferuje sprzedaż pojazdów bez VAT, wybierze leasing finansowy, który wiąże się z doliczeniem podatku VAT do odsetek, a nie do kapitału. W tym leasingu to leasingobiorca odpowiada za amortyzację samochodu (limit amortyzacji od bieżącego roku wynosi 150 tys. zł).

Natomiast leasing operacyjny, jako że jest traktowany jako usługa, wymusza doliczanie do każdej raty leasingu 23-procentowy podatek VAT, z czego przy rozliczeniu podatkowym będzie można odliczyć maksymalnie połowę, jeśli samochód jest użytkowany zarówno do celów prowadzonej działalności, jak i prywatnie.

 

Faktura VAT marża przy leasingu samochodów nabytych od osób fizycznych

Leasingodawca może zastanawiać się nad tym, czy do sprzedaży samochodów, które zostały zakupione od osób nieprowadzących działalności, można zastosować fakturę VAT marża. W przypadku, kiedy sprawa dotyczy sprzedaży samochodów, które zostały zakupione od osób, które nie prowadzą firmy na podstawie umowy sprzedaży i pojazdy te były środkami trwałymi leasingodawcy, możliwe jest zastosowanie faktury VAT marża. Samochody zostały bowiem zakupione od podmiotów, które są wymienione w art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy, co tym samym oznacza, że leasingodawca nie miał prawa skorzystać z odliczenia podatku VAT po dokonaniu zakupu tych pojazdów od wspomnianych podmiotów.

 

Jednak do takiej sytuacji może dojść tylko wtedy, gdy leasingodawca przeznaczył zakupione samochody do dalszej odsprzedaży, przy czym przed dokonaniem takiej transakcji zamierza je użytkować do celu prowadzonej przez siebie opodatkowanej działalności gospodarczej. Zatem faktura VAT marża jest możliwa wtedy, gdy leasingodawca zamierza odsprzedać pojazdy kupującym, które to samochody były uprzednio wykorzystywane w prowadzonej firmie.

 

Faktura VAT marża a deklaracja podatkowa

Przy rozliczaniu się z właściwym Urzędem Skarbowym, po dokonaniu sprzedaży samochodu na podstawie faktury VAT marża, ważne jest to, by taką transakcję odpowiednio ująć w deklaracji VAT.

Zatem w rubryce C – rozliczenie podatku VAT przy 19 pozycji należy podać wartość marży netto, która stanowi podstawę opodatkowania. Natomiast w rubryce C – rozliczenie podatku VAT przy 20 pozycji podaje się wartość podatku, który jest naliczony od marży netto. Z kolei w rubryce F należy pamiętać o tym, by zaznaczyć kwadrat, który znajduje się przy pozycji 64 (art. 120 ust. 4 lub 5 ustawy).

Targi Kielce - Agrotech

Targi Kielce – Agrotech

W dniach od 27 do 29 marca nasza firma uczestniczyła w Targach Agrotech. Targi odwiedziło prawie 62 tysiące osób, które mogło między innymi zapoznać się z ofertą naszej firmy na dedykowanym stoisku. Zapraszamy do fotorelacji.

news-img

Urodziny firmy

Z radością informujemy, iż rozpoczęliśmy 14 rok współpracy z Państwem. Przez ten okres rozwinęliśmy nasza ofertę produktową i sieć sprzedaży. Nasza marka jest coraz bardziej rozpoznawalna na rynku. Cieszymy się, że możemy być z Wami i doradzać w podejmowaniu decyzji finansowych.

Nowy produkt leasingowy MULTI AUTO

Informujemy, iż w maju wprowadziliśmy nowy produkt MULTI AUTO. Przedmiotami finansowania w ofercie są wyłącznie samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t dmc. Leasingobiorcy to podmioty gospodarcze i konsumenci indywidualni. Okresy leasingu od 24 miesięcy do 60 miesięcy. Wpłaty wstępne od 10% do 45%.

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

W maju wprowadziliśmy nowy produkt „Pożyczka” przeznaczony na zakup i refinansowanie pojazdu. Kredyt przeznaczony jest tylko dla przedsiębiorców. Okres kredytowania aż do 84 miesięcy. Po szczegóły związane z ofertą zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami.

Zadzwoń do nas
Leasing lub kredyt? Napisz wiadomość lub zostaw numer a oddzwonimy w 15 minut.
Napisz do nas wiadomość lub zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy tak szybko, jak to możliwe
Wybierz dogodny dla Ciebie czas rozmowy
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane.
Administrator danych osobowych CLS Sp. z o.o., ul. Odolańska 17 02-562 Warszawa 02-562 Warszawa, KRS 0000110127, NIP 897-16-71-675, kontakt z Administratorem jest możliwy za pośrednictwem adresu email bok@cls.pl, lub pisemnie na wyżej wskazany adres siedziby Administratora.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe