Jakiej muzyki słuchamy za kółkiem?

Podczas podróży kierowca powinien skupić się przede wszystkim na jeździe. Czytanie książki lub oglądanie filmu byłoby nie tylko niewygodne, ale również niebezpieczne. Zupełnie inaczej jest w przypadku muzyki. Nie odciąga ona nadmiernie uwagi kierowcy, a tym samym nie przeszkadza mu w bezproblemowym prowadzeniu pojazdu. W trakcie podróży królują przede wszystkim utwory określonego typu. Czego najczęściej słuchamy za kołkiem?

Muzyka podczas jazdy

Jazda samochodem to idealna okazja do słuchania muzyki. Blisko 65 proc. przebadanych Polaków przyznaje, że właśnie w taki sposób najchętniej relaksuje się podczas podróży. Ulubione piosenki potrafią nawet na cały dzień pozytywnie nastroić kierowców. Muzyka oddziałuje na ciało, umysł i emocje, a tym samym sprzyja określonym zachowaniom. Bodźce słuchowe mogą zarówno pośredniczyć, jak i wywoływać reakcje o różnorodnym charakterze – np. behawioralnym, afektywnym, fizjologicznym czy kognitywnym. Słuchacze często nie zdają sobie nawet sprawy ze swojej reakcji na kontakt z dźwiękiem

Najpopularniejsze gatunki muzyczne

Według badań, z wiekiem kierowcy preferują muzykę coraz bardziej złożoną i skomplikowaną. Aspekt ten nie zawsze jednak determinuje wybór utworów podczas jazdy samochodem. Ważną kwestią pozostaje bowiem poziom znajomości muzyki. Jako tło do jazdy za kółkiem najchętniej wybierane są dobrze znane utwory. Osłuchana muzyka jest bardziej przewidywalna dla słuchacza, przez co niesie mniejszy ładunek informacyjny. W konsekwencji w znacznie niższym stopniu rozprasza uwagę podczas jazdy. Polacy prowadzący samochód słuchają różnych gatunków muzycznych. Najczęściej wybierane są utwory energiczne i odprężające. Szczególną popularnością wśród kierowców cieszy się muzyka pop, a także dance i rock. Najmniej lubiane gatunki to poezja śpiewana, opera, muzyka klasyczna oraz metal.

Najchętniej słuchane utwory

Aż 35 proc. przebadanych polskich kierowców przyznaje, że ich ulubioną piosenką jest „Autobiografia” Perfektu. Drugie miejsce pod względem popularności zajmuje „Show Must Go On” zespołu Queen. Stosunkowo nowym, a przy tym lubianym utworem jest „Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadły. Spory wpływ na wybór muzyki okazuje się mieć wspomniany wiek. Najmłodsi kierowcy w wieku 18-29 lat to miłośnicy Eda Sheerana. Szczególnie cenią utwór „Shape of You” znanego brytyjskiego wokalisty. Kierowcy w wieku 60+ słuchają muzyki z całkiem innej epoki. Najczęściej wskazują na „Yesterday” The Beatles oraz przebój Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”.

Muzyka z kółkiem poza Polską

Badania muzycznego gustu przeprowadzono także w Wielkiej Brytanii. W porównaniu z polskimi wynikami, upodobania wyspiarskich kierowców nie różnią się znacząco. Brytyjczycy preferują przede wszystkim muzykę popową i rock, a na szczytach ulubionych utworów królują piosenki Queen. Na Wyspach większym powodzeniem od „The Show Must Go On” cieszy się jednak „Bohemian Rhapsody” tej samej grupy. Miłośników Freddiego Mercury’ego można więc bez trudu spotkać na drogach zarówno polskich, jak i brytyjskich.

Targi Kielce - Agrotech

Targi Kielce – Agrotech

W dniach od 27 do 29 marca nasza firma uczestniczyła w Targach Agrotech. Targi odwiedziło prawie 62 tysiące osób, które mogło między innymi zapoznać się z ofertą naszej firmy na dedykowanym stoisku. Zapraszamy do fotorelacji.

news-img

Urodziny firmy

Z radością informujemy, iż rozpoczęliśmy 14 rok współpracy z Państwem. Przez ten okres rozwinęliśmy nasza ofertę produktową i sieć sprzedaży. Nasza marka jest coraz bardziej rozpoznawalna na rynku. Cieszymy się, że możemy być z Wami i doradzać w podejmowaniu decyzji finansowych.

Nowy produkt leasingowy MULTI AUTO

Informujemy, iż w maju wprowadziliśmy nowy produkt MULTI AUTO. Przedmiotami finansowania w ofercie są wyłącznie samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t dmc. Leasingobiorcy to podmioty gospodarcze i konsumenci indywidualni. Okresy leasingu od 24 miesięcy do 60 miesięcy. Wpłaty wstępne od 10% do 45%.

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

Nowy produkt kredytowy POŻYCZKA

W maju wprowadziliśmy nowy produkt „Pożyczka” przeznaczony na zakup i refinansowanie pojazdu. Kredyt przeznaczony jest tylko dla przedsiębiorców. Okres kredytowania aż do 84 miesięcy. Po szczegóły związane z ofertą zapraszamy do kontaktu z naszymi handlowcami.

Zadzwoń do nas
Leasing lub kredyt? Napisz wiadomość lub zostaw numer a oddzwonimy w 15 minut.
Napisz do nas wiadomość lub zostaw nam swój numer telefonu, a my oddzwonimy tak szybko, jak to możliwe
Wybierz dogodny dla Ciebie czas rozmowy
Dziękujemy. Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane.
Administrator danych osobowych CLS Sp. z o.o., ul. Odolańska 17 02-562 Warszawa 02-562 Warszawa, KRS 0000110127, NIP 897-16-71-675, kontakt z Administratorem jest możliwy za pośrednictwem adresu email bok@cls.pl, lub pisemnie na wyżej wskazany adres siedziby Administratora.
Zostaw wiadomość, a my skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak to możliwe